Ana Sayfa  /  SİYASET  /  "BLOKZİNCİRDE RİSKLERİ GÖRÜP FIRSATLARI YAKALAYALIM"
  • Facebook da Paylaş
"BLOKZİNCİRDE RİSKLERİ GÖRÜP FIRSATLARI YAKALAYALIM"
  • 24-12-2019
  • 0 yorum
  • 30770 okunma

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Blokzincire (Blockchain) dönük teknolojik ve hukuki altyapının geliştirilmesi, bu alanda insan kaynakları yönetiminin oluşturulması, araştırma-geliştirme altyapısının kurulması, fikri ve sınai haklar özelinde Blokzinciri teknolojisinin kullanım alanlarının belirlenmesi, yazılım geliştirme başta olmak üzere fırsatlar ve risklerin ortaya çıkarılması, kamu, birlikler ve özel şirketlerin Blokzinciri stratejisine referans oluşturması, ulusal kurumlarımızın bu alanda küresel rekabete hazırlaması amacıyla Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılması konusunda gereğini arz ve teklif ederiz.

 

Çetin Osman BUDAK

Antalya Milletvekili

GEREKÇE

 

2009 yılında anonim kullanıcı veya kullanıcılar tarafından ortaya çıkarılan kripto para birimi Bitcoin uygulamasıyla gündeme gelen Blokzincir (Blockchain) sistemi dünyanın geleceğini şekillendirmeye doğru gitmektedir.

Çeşitli tahminler olmasına karşın gerçek kurucusu bile henüz bilinmeyen en büyük kripto para birimi, dünya ticaretinde yeni bir evreyi başlatmıştır. Yeni bir ödeme sistemi getiren kriptoparanın piyasa büyüklüğü 2013’te 1,3 milyar dolar iken zamanla hızla artış göstermiş ve zirve değeri olan Ocak 2018’de 814 milyar dolara ulaşmıştır. Piyasada geçen yıl itibariylekripto parayla 1700’ün üzerinde işlem yapılmıştır. Bağımsız raporlara göre tüm kripto paraların piyasa büyüklüğü 19 ülke dışındaki tüm dünya ülkelerinin milli gelirlerinden daha fazladır. 2018’deki zirve değerinde kripto para miktarı, dünya dolar rezervinin yüzde 7’si, Euro rezervinin yüzde 39’u ve altın rezervinin yüzde 10’u kadardır.

Bütün bu etkisine karşın kripto para sistemi, Blokzincir sisteminin küçük bir parçasıdır. Global dünyanın yeni bir güvenlik mekanizması olarak gelişen bu teknoloji, dünyadaki ticaret sistemini yeniden şekillendirme potansiyeline sahiptir. Dijital ortamda işlemleri açık ve güvenli şekilde gerçekleştirmeyi vaat eden ve tüm otoritelerden bağımsız olan Blokzinciri, kimi görüşlere göre yakın gelecekte küresel sistemin bağımsız bir güven otoritesi olacaktır. Bazı uzmanlar da yeni dünya düzenini, Blokzincir teknolojisinin şekillendireceğini iddia etmektedir.

Görüşler farklı olmakla birlikte dünya ekonomisinin kurgusu sil baştan değişmektedir. Dünya ticareti, rezervlere dayalı ölçülebilen ekonomilerden, işlemlere dayalı anlık ölçülen bir ekonomiye evrilmekte ve bu da yeni fırsatların yanı sıra riskleri beraberinde getirmektedir.

Dijital paranın arka planındaki teknoloji olan Blokzincir, merkezi kontrolü olmayan dağıtık veri tabanıdır. Pratikte kırılması imkansız bir şifreleme tekniği geliştirme üzerine kurulu olan bu teknolojinin gelecekte etki edeceği alanlar neredeyse bütün hayatı ilgilendirmektedir. Kripto paralar, Blokzincirin bütünü dikkate alındığında popüler bir ayrıntıdan ibarettir. Şu anda bile bankacılık ve e-ticaret işlemlerine giren bu teknoloji; tapu devirleri, ödeme sistemleri, değerli taşlar, telif hakları, e-devlet sistemleri, sağlık hizmetleri, gümrükleme, e-oylama, yerel ve genel seçimler, deniz lojistiği dahil birçok alanda yeni bir güvenlik altyapısını oluşturma potansiyeline sahiptir.

Bazı uzmanlara göre bu teknolojiyle dünya mahkemelerinde geçerli, zaman ve koordinat damgalı çoklu yasal deliller elde edilebilecektir. Herhangi bir vatandaş, notere gitmeye gerek kalmadan internet sitesinden veya akıllı telefondan tek tuşa basarak birkaç saniyede bir eserin, projenin, buluşun, belgenin, tasarımın, sözleşmenin veya ses kaydının tüm haklarına sahip olduğunu dünyaya kanıtlayabilecek, ticari işlemleri bu sistem üzerinden yapabilecektir. Öngörüldüğü çerçevede ilerlerse, merkez kontrolü olmayan bu dağıtık sistem, merkeze veya aracıya gereksinimi duymadan sürekli çalışabilecektir. Düşük maliyet, kesintisiz ve hızlı işlem vaat eden uygulamalar, verinin nereden gelip nereye gittiğini, kimlerin işlem yaptığını takip edecek ve sistem üzerindeki hareketler birden çok noktadan onaylanacaktır. Akıllı sözleşmelerden, tedarik zinciri sürecinin şeffaf takibine kadar birçok alanda kullanım olanağıyla yeni iş modelleri ortaya çıkmaktadır.

Saygın uluslararası kurumların raporlarına göre son 7-8 yıllık dönemde dünya genelinde yapay zeka, blokzincir, yaşam bilimleri, ileri imalat, robotik, tarım teknolojileri ve yeni gıda gibi “derin teknoloji” sektörleri, en hızlı büyüyen girişimcilik alanlarındandır. Bu alandaki girişimcilerin fonlamaları son 8 yılda 4 kat artmıştır. Blokzincir sektörü, yüzde 101 büyüme oranıyla en hızlı gelişen sektörlerdendir.

Dünya ekonomisinde önemli yer tutan ülkeler bu gelişmeler karşısında harekete geçmiştir. Japonya’da yapılan G20 zirvesinde finansal liderler kripto para birimlerine ilişkin risklerin daha iyi incelenmesi ve gerekirse çok taraflı önlemler alınmasını kararlaştırmıştır. Amerikan borsası NASDAQ, Blokzincir tabanlı üç farklı pilot uygulama üzerinde çalışmaktadır.

Gelişen teknoloji, finansal sisteme önemli katkılar sağlayabileceği gibi tüketici ve yatırımcılar açısından riskler de taşımaktadır. Vergi kaçakçılığı, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve yatırımcıların korunması açısından hükümetler ve parlamentolar bu konuda pro-aktif tutum almalıdır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 2023 Strateji Belgesinde konuya sınırlı yer ayırmıştır. Buna göre Sanayinin Dijital Dönüşümü kapsamında, ulusal Blokzincir altyapısının geliştirilmesi ve yükselen bir teknoloji olan blokzincir tabanlı ağ oluşturulması teşvik edilecektir. Bakanlığın planına göre, öncelikle tapu kayıt, diploma, gümrük uygulamalarında “Açık Kaynak Platformu” inisiyatifleri oluşturulacaktır. Parlamentomuz da elektronik para birimleri ile ilgili bir adım atmış ve Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliğinin kurulmasına karar vermiştir. Yasaya göre elektronik para alanının düzenlenmesi amacıyla Merkez Bankası yönetmelik çıkaracaktır. Ancak bu yeni paradigma karşısında ülkemiz bu alanda geleceğe dönük daha kapsamlı çalışmalar yapmalı ve güçlü adımlar atmalıdır.

Blokzincire dönük teknolojik ve hukuki altyapının geliştirilmesi, bu alanda insan kaynakları yönetiminin oluşturulması, araştırma-geliştirme altyapısının kurulması, fikri ve sınai haklar özelinde Blokzincir teknolojisinin kullanım alanlarının belirlenmesi, yazılım geliştirme başta olmak üzere fırsatlar ve risklerin ortaya çıkarılması, kamu, birlikler ve özel şirketlerin Blokzinciri stratejisine referans oluşturması, ulusal kurumlarımızın bu alanda küresel rekabete hazırlaması amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.

 

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV