Ana Sayfa  /  SİYASET  /  "Bu pazar milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?" anketi! AK Parti ile CHP'nin arasındaki fark 6 puan
  • Facebook da Paylaş
"Bu pazar milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz?" anketi! AK Parti ile CHP'nin arasındaki fark 6 puan
  • 04-07-2020
  • 0 yorum
  • 30970 okunma
MetroPOLL araştırma şirketi, "Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi partiye oy verirsiniz?" başlıklı bir kamuoyu araştırması düzenledi. Araştırma sonucunda AK Parti %30 ile birinci parti olurken CHP %24 ile ikinci sırada yer aldı.

MetroPOLL Araştırma 'Türkiye'nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?' anketinin sonucunu açıkladı. Ankete göre, AK Parti'de oy oranı düşse de ilk sıradaki yerini korudu. AK Parti'yi; CHP ikinci sırada, HDP üçüncü sırada, İYİ Parti dördüncü sırada takip etti.

Aynı şirketin şubat ayı verileriyle kıyaslandığında AK Parti'nin %33,9 olan oy oranı, martta 33,7'ye, nisanda 32,8'e, mayısta 30,7'ye ve son olarak haziran ayında 30,3'e düştü.

Bu pazar milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz? anketi! AK Parti ile CHP'nin arasındaki fark 6 puan

CHP %24'E YÜKSELDİ

CHP, şubat ayında %20,7 olan oy oranında mart ve nisan aylarında düşüş yaşadı, mayıs ve haziran ayındaki oyları yükselişe geçti ancak bu oran CHP'yi iktidara taşımaya yetecek düzeyde değil. CHP'nin haziran ayındaki oyu %24 oldu.

KARARSIZLAR DİKKAT ÇEKİYOR

Ankete katılım sağlayanlarda kararsızların oranının yüksek olması dikkat çekti. "Kararsızım" diyen %9,2'lik kesim, AK Parti ve CHP hariç tüm siyasi partilerden daha fazla bir orana sahip.

Yeni kurulan Gelecek Partisi'nin %1,4; DEVA Partisi'nin ise %1,9 oranında oya sahip olduğu görüldü.

Bu pazar milletvekili seçimi olsa kime oy verirsiniz? anketi! AK Parti ile CHP'nin arasındaki fark 6 puan
Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV