Ana Sayfa  /  SİYASET  /  "LİBYA’DA BARIŞ, DİPLOMASİ İLE SAĞLANIR"
  • Facebook da Paylaş
"LİBYA’DA BARIŞ, DİPLOMASİ İLE SAĞLANIR"
  • 03-01-2020
  • 0 yorum
  • 31520 okunma
Türkiye Büyük Millete Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi 325 kabul oyu, 184 ret oyu ile kabul edildi. Cumhuriyet Halk Partisi Libya’ya asker gönderilmesine en başından itibaren ret oyu vereceğini açıklamıştı. CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek tezkere görüşmeleri sonrası değerlendirmelerde bulundu.

 

MEHMETÇİKMACERAYA SÜRÜKLENDİRİLMESİN

CHP’li Zeybek Türkiye’nin adaletten, güvenliğe, ekonomiden, işsizliğe onlarca çözüm bekleyen sorunu varken Libya’ya asker gönderilmesi için TBMM’nin olağanüstü toplanmasını eleştirdi. Seçim bölgelerimizde, mecliste ya da bizlere sosyal medyadan ulaşan vatandaşlarımız sorunlarına doğrudan etki edecek kanunların ve çözümlerin TBMM’de görüşülmesini talep ederken, meclisin AKP’nin yanlış dış politikasını bir başka yanlış ile onarmak için toplandığını belirten CHP’li Zeybek “CHP olarak başta Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, partimizin yetkili isimleri, Grup Başkanvekillerimiz Libya Tezkeresi’nin yanlış olduğunu kamuoyuna açıkladılar. Libya’ya Mehmetçik gönderilmesi ve askerlerimizin orada sıcak çatışmalarda görev alma riski düşünüldüğünde, bu karar evlatlarımızı sonu belirsiz bir maceraya göndermekten farksızdır.”

TEZKERE NET DEĞİL

CHP Antalya Milletvekili Zeybek tüm savaşların kötü, iç savaşın ise bu kötüler arasında birinci olduğunu belirterek, Libya’daki iç savaşın tarafı olmamız bizi bir başka çıkmaza sürükleyeceğini ifade etti. CHP’li Zeybek açıklamasının devamında “Libya’ya asker gönderdiğimiz Cumhurbaşkanlığı tezkeresi net değil, askerlerimiz orada muharip güç mü olacak, eğitim ve danışmanlıkmı verecek, insani yardım çalışması mı yapacak yoksa hepsini mi kapsayacak, bunların kesin cevapları mevcut olmadığı gibi, gidecek asker sayısı ve hangi kuvvetleri kapsayacağı net değildir. Terörle mücadelede iç güvenlik operasyonları sürerken, Irak’ın kuzeyinde ve Suriye’de devam eden operasyonlar düşünüldüğünde Libya’ya gidecek askerlerimizin diğer operasyonlarda zafiyete yol açma olasılıklarına dair şüpheler giderilmemiştir.”

LİBYA’DA BARIŞ, DİPLOMASİ İLE SAĞLANIR

CHP’li Zeybek açıklamasına şu şekilde devam etti;“Yemen çöllerinde şehit olan vatan evlatlarının anne ve babalarının yaktıkları türküler hala yürekleri sızlatmakta, tarihimizdeki bu acı olaylara rağmen Libya’da verilecek şehitlerin hesabını kim verecektir, AKP’nin hesapsız dış politikasının kurbanı Mehmetçik olmamalıdır, tezkere kabul edilmiş olabilir ama hala askerimizin gitmesine gerek kalmadan tüm diplomatik kanallar kullanılarak Libya’da bir barış sağlanabilir. CHP olarak tek amacımız ve gayemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere öğrettiği “yurtta barış, dünyada barış” şiarının hem bölgemizde hem dünyada egemen olmasıdır.” 

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV