Ana Sayfa  /  SİYASET  /  Rafet Zeybek'ten Yargıya etki eden gruplar, yargıdaki tayinler ve Fetö Borsasına dair soru önergesi
  • Facebook da Paylaş
Rafet Zeybek'ten Yargıya etki eden gruplar, yargıdaki tayinler ve Fetö Borsasına dair soru önergesi
  • 27-12-2019
  • 0 yorum
  • 30826 okunma
CHP Antalya Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek bütçe görüşmelerinde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e sorduğu, yargıdaki İstanbul Grubu yapılaşmaları iddiası ve yargı mensuplarının sürgünleri sorularının peşini bırakmıyor.

YARGIYA ETKİ EDEN GRUPLAR VAR MI?

CHP Antalya Milletvekili Zeybek, TBMM Genele Kurulu’nda 2020 Merkezi Yönetim Bütçe Görüşmelerinde Adalet Bakanı Gül’e sözlü olarak yönelttiği ““İstanbul’da görev alan hâkim ve savcıların bir kısmının haklarında disiplin kararı olmadan başka şehirlere sürüldüğü iddia edilmektedir. Bu sürgünlerin gerekçesi nedir? Yargı içerisinde “İstanbul grubu” adında veya başka isimlerle yargıyı etki altına almak isteyen gruplar var mıdır?” sorularına TBMM Genel Kurulu’nda “Bu konuda da hangi grup, hangi çete varsa gelsinler, HSK Başkanı olarak söylüyorum, sonuna kadar mücadele etmeyi yine burada taahhüt ediyorum çünkü yargı milletin yargısıdır, hiçbir grubun yargısı değildir. Yargının ideolojisi yoktur. Yargıyla ilgili birtakım grupların birtakım ideolojilerini, birtakım cemaatlerini oraya taşımak isteyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Türkiye artık bir daha bu oluşumlara izin vermeyecektir.”  cevabına rağmen, Bakan Gül’ün sorulan sorulara somut ve tatmin edici yanıtlar vermemesi üzerine, sorularını yazılı soru önergesi ile TBMM’ye taşıdı.

Adalet Bakanı’nın cevaplaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde yargıyı etki altına almaya çalışan “İstanbul Grubu” ve yürütülen FETÖ davalarında Cumhurbaşkanı avukatı olduklarını iddia eden kişilerin müdahalesine dair iddialara ilişkin bir soruşturma olup olmadığını ve FETÖ Borsası iddiaları hakkında hangi işlemlerin yapıldığına yer verdi.

CHP’li Zeybek soru önergesinde Adalet Bakanı Gül’ün “Yargıyla ilgili birtakım grupların birtakım ideolojilerini, birtakım cemaatlerini oraya taşımak isteyenlerle sonuna kadar mücadele edeceğiz.” sözlerine istinaden “Adalet Bakanı’nın göreve geldiği günden itibaren yargı içinde örgütlenmek isteyen gruplar, ideolojiler ve cemaatler olmuş mudur? Bu yapılara yönelik hangi önlemler alınmıştır?” ayrıca son bir yıl içinde İstanbul başta olmak üzere, Türkiye’de haklarında disiplin soruşturması dahi olmadan görev yerleri değiştirilen kaç hâkim ve savcının olduğunu sordu.

FETÖ BORSASI MECLİS GÜNDEMİNDE

Verdiği yazılı soru önergesine dair açıklama yapan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, “Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı için yargıya etki eden grup, cemaat, tarikat, siyasi parti ya da herhangi başka yapılar varsa bunları kamuoyu ile paylaşmak Adalet Bakanlığının sorumluluğudur, AKP yargıya etki eden yapılar ve FETÖ Borsası iddialarına sürekli elinizde bilgi varsa suç duyurusunda bulunun diyerek geçiştirmektedir, oysa ortaya atılan her bir iddia yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını doğrudan ilgilendirmektedir, bu sebeple suç duyurusuna gerek duymadan Cumhuriyet Savcıları, Adalet Bakanlığı ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu bunları araştırmak ve ciddiye almak zorundadır.Aksi halde birilerinin siyaset tarafından korunduğu algısı giderilmeyecektir.” dedi.

Etiketler : -

Yorumlar

Diğerleri

ARŞİV